شارژر لپ تاپ

در خرید شارژر لپ تاپ باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

در هنگام تهیه شارژر لپ تاپ باید به ۳ نکته توجه کرد. ولتاژ ، شدت جریان و نوع سر فیش. اگر این سه پارامتر در آداپتوری با آداپتور لپ تاپ کاربر همخوانی داشته باشد بدین معناست که آن آداپتور میتواند باطری لپ تاپ را بصورت ایده آل و بدون مشکل شارژ کند. البته لازم به توضیح است که کاربر باید به کیفیت شارژر لپ تاپی که میخواهد تهیه کند نیز دقت کند که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته شده است.

اگر کاربر شارژر قدیمی و معیوب لپ تاپ خود را داشته باشد میتواند اطلاعات ولتاژ و آمپر را از روی آن بخواند و اندازه و شکل ظاهری سرفیش را بررسی کند. در صورتی که آداپتور قبلی در دسترس نباشد با جستجو در اینترنت و وارد کردن مدل لپ تاپ تمام این اطلاعات در سایت های معتبر موجود است.

 

از چه نوع کابل برقی باید استفاده کرد؟

طبیعیست که باید از کابل برق با کیفیت و با توان انتقال شدت جریان بالا استفاده کرد. کیفیت کابل برق لپ تاپ بر اساس ضخامت رشته های مسی داخل کابل و خلوص آلیاژ آن ارزیابی میشود. کیفیت کابل بر اساس ضخامت ۳ در ۰٫۷۵ و ۳ در ۱ مناسب میباشد. به علاوه بهترین کابل کابلی است که رشته های آن ساخته شده از مس خالص باشد. راه حل بازاری تشخیص خلوص مس ، شعله گرفتن در زیر رشته های لخت کابل است. اگر در اثر گداخته شدن رشته ها خاکستر شوند بدین معناست که جنس رشته ها از مس نمیباشد یا اگر هست از آلیاژی با درصد بسیار کمی از مس است. ولی اگر رشته ها بدون تغییری پس از گداخته شدن دوباره سرد شوند بدین معناست که کابل از مس ساخته شده ( تاکید میشود این روش ، روشی بازاری و حدودی برای تشخیص است . بعلاوه در این روش ناچار به بریدن و لخت کردن یک قطعه کابل است که طبیعتا این روش برای مصرف کننده اقتصادی نخواهد بود ).

نکته مهم دیگر استفاده از کابل هایی با دو شاخه برق ایرانی است. بسیاری از کابل های برق لپ تاپ موجود در بازار دارای سه شاخه برق است و برای استفاده از آن کاربر ناچار به استفاده از تبدیل ۳ به ۲ است. استفاده از تبدیل ۳ به ۲ برق در این مورد به دلیل ایجاد اتصال کوتاه و القای شدت جریان بالا موجب آسیب به آداپتور یا همان شارژر لپ تاپ میشود.

کابل شارژر لپ تاپ

شارژر لپتاپ را اول باید به برق زد یا به لپ تاپ ؟

این سوالیست که برای بسیاری از کاربران لپ تاپ پیش میآید. از نظر علمی بهتر است که ابتدا شارژر به برق متصل شود ، سپس فیش آن به لپ تاپ وصل شود. علت این کار این است که هنگام اتصال شارژر به برق ، احتمال ایجاد نوسانات برق در مدار شارژر وجود دارد که ظرف کمتر از یک ثانیه این نوسانات توسط شارژر لپ تاپ از بین رفته و جریان ایمن تولید میشود. زمانی که ابتدا آداپتور به برق متصل و سپس به لپ تاپ وصل شود این نوسانات ابدا به لپ تاپ منتقل نمیشود و هیچ آسیبی به برد لپ تاپ وارد نمیشود. در صورتی که این عمل بالعکس انجام شود احتمال انتقال تاثیرات مخرب نوسانات برق به برد لپ تاپ وجود دارد.

چطور باید از تاثیر مخرب نوسانات برق در امان بود ؟

جواب ساده و کوتاه است. استفاده از محافظ برق برای اتصال آداپتور لپ تاپ به برق .

آیا لپ تاپ باید همیشه به شارژ باشد؟

بسیاری از از کاربران لپ تاپ هستند که استفاده آنها از لپتاپ به عنوان یک سیستم همراه نمیباشد ، و از آن به عنوان یک کامپیوتر رومیزی استفاده میکنند. سوالی که برای این دسته از کاربران پیش میآید این است که آداپتور لپ تاپ را باید همواره به برق بزنند یا خیر؟

آنچه در اینجا مورد بحث قرار میگیرد باطری لپ تاپ است و عمر آن. اگر باطری لپ تاپ روی لپتاپ باشد به برق بودن مداوم شارژر و شارژ شدن و خالی شدن شارژ ممتد باطری موجب کاهش عمر باطری خواهد شد. البته نرم افزارهایی وجود دارد که امکان مدیریت شارژ باطری را به کاربر میدهد. مثلا کاربر میتواند انتخاب کند مادامی که آداپتور لپ تاپ به برق است و وی در حال استفاده از لپ تاپ میباشد ، باطری تا ۹۸% شارژ شود، سپس فرایند شارژ قطع شود و لپ تاپ برق مورد نیاز خود را از باطری تامین کند تا زمانی که باطری به ۳% برسد. در این زمان باطری مجددا شروع به دریافت برق از شارژر کند و تا ۹۸% شارژ شود.

قابل ذکر است بسیاری از لپ تاپ های جدید دارای این نرم افزار بصورت پیش فرض هستند. بدیهیست که در این حالت اتصال مداوم لپ تاپ و شارژر به برق آسیبی به تجهیز نمیرساند. در صورتی که کاربر باطری لپ تاپ را از دستگاه خارج کند ، دیگر جای نگرانی برای آسیب به باطری نخواهد بود.

اما مسئله ای که اینجا مطرح میشود این است که اگر باطری برای یک مدت طولانی مثلا دو سه ماه یا بیشتر استفاده نشود به اصطلاح سولفاته شده و خراب میشود. در نتیجه اگر باطری سالم است بهتر است که حداقل هفته ای یک دفعه شارژ و دشارژ شود. اگر هم خراب است که کافیست آن را از لپ تاپ خارج کرد و دور انداخت و بدون هیچ نگرانی لپ تاپ همیشه به برق باشد.

آداپتور لپ تاپ

شارژر لپ تاپ دل

آداپتور لپ تاپ دل dell

شارژر لپ تاپ ایسوس

شارژر لپ تاپ ایسوس asus

شارژر لپ تاپ اچ پی

شارژر لپ تاپ اچ پی hp

شارژر لپ تاپ سونی

شارژر لپ تاپ سونی sony

شارژر لپ تاپ لنوو

اداپتور لپ تاپ لنوو lenovo

شارژر لپ تاپ ایسر

شارژر لپ تاپ ایسر acer

شارژر لپ تاپ توشیبا

شارژر لپ تاپ توشیا toshiba

کلیه محصولات وکام Wacom شامل ارسال رایگان به سراسر کشور و یک سال گارانتی طلایی " سامان کام نمایندگی وکام " می باشند رد کردن