1398/06/21
راهنمای استفاده از قلم نوری

راهنمای استفاده از قلم نوری

راهنمای استفاده از قلم نوری ، موضوعی که خیلی وقت است که می خواهیم در مورد آن مطلبی منتشر بکنیم. البته در این آموزش سعی شده است که درمورد راهنمای نگهداری از قلم نوری هم نکاتی گفته شود. بعضی از نکات این آموزش بر اساس تجربیات ما بوده و شاید جایی در مورد آن ها نوشته نشده باشد. البته خیلی ساده است، اما از آنجایی گاهی اوقات چنین مسائلی دیده شده است تصمیم گرفتیم عنوان بکنیم. به طور مثال خیلی از هنرجویانی که برای بار اول است که قلم نوری تهیه می کنند، از قلم نوری خود بر روی فرش و یا تخت استفاده می کنند. تکنولوژی ماوس با قلم نوری متفاوت است. قلم نوری از تکنولوژی الکترومگنتیک استفاده می کند و دستگاه هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند در برابر الکتریسیته ایجاد شده در برابر فرش و موکت به شدت حساس هستند.

خواندن این مطلب ( راهنمای استفاده از قلم نوری ) به هنرمندان و هنرجویانی که قلم نوری را خرید کردند، پیشنهاد می شود. اگر قلم نوری تهیه نکردید شاید آموزش راهنمای خرید قلم های نوری البته فقط در برند قلم نوری وکام ( wacom ) مناسب شما باشد.

نصب درایور قلم نوری

نصب درایور قلم نوری مهمترین نکته برای شروع کار با قلم نوری می باشد. مهم نیست که چه برندی خریداری کردید، تمام قلم های نوری برای استفاده بهتر از ویژگی های خود باید درایور آن نصب شود. اکثر قلم های نوری Plug and Play هستند. به این معنی که با اتصال به کامپیوتر به راحتی شروع به کار می کند. اشاره گر حرکت می کند و شاید حساسیت به فشار فعال شود، اما حساسیت به زاویه فعال نشده است. و یا شاید دکمه ها فعال نیستند. در ویندوز های 10 معمولا این اتفاق میفتد.

درایور را حتما از وبسایت های مرجع خود دانلود بکنید. به این خاطر که آخرین آپدیت را همیشه در وبسایت خود ارائه می دهند. اینکه به روز ترین آپدیت را دانلود بکنید بسیار اهمیت دارد. درایور یک قلم نوری فقط برای شناساندن آن به کامپیوتر نیست. خیلی از ویژگی های یک قلم نوری با آپدیت شدن بهتر و دقیق تر عمل می کنند.

اگر درایور قلم نوری قبل از این قلم نوری روی کامپیوتر خود نصب داشتید، پاک کنید و درایور قلم نوری خود را نصب کنید ( ممکن است تداخل ایجاد بکند ) . حتما بعد از نصب درایور یک بار سیستم را Restart کنید.

تنظیمات قلم نوری

معمولا بعضی از قلم های نوری یک تنظیماتی رو کلید های میانبر انجام داده اند. به طور مثال یک کلید فرمان x را اجرا میکند و یا تاچ رینگ فرمان y را اجرا میکند. اما بهتر است روش تنظیمات را یاد بگیریم. مانند این است که رانندگی میکنیم اما روش بالا و پایین بردن شیشه و دکمه های داخل خودرو را بلد نیستیم. بعد از نصب درایور تمام برند های خوب مانند قلم نوری وکام ، قلم نوری ایکس پی پن ، قلم نوری هویون و قلم نوری پاربلو یک پنل در اختیار کاربر قرار می دهند که می توان تمام کلید های روی قلم و پد طراحی را خصوصی سازی کرد.

کلید های میانبر در قلم نوری

اینکه چه کلیدی مناسب هنرمند است را نمی توان گفت. دقیقا بر اساس تکنیک این دکمه ها خصوصی سازی می شوند. به طور مثال من خودم همیشه دکمه بالایی قلم را روی Right Click و دکمه پایین را روی Undo تنظیم میکنم. گاهی اوقات گاهی اوقات دکمه پایین قلم را برای انتخاب بین یک پن و یک ابزار دیگر خصوصی سازی میکنم. معمولا اساتید دانشگاه یک دکمه را برای سوئیچ کردن بین دو رنگ قرمز و مشکی استفاده می کنند تا برای دانش آموزان گویا تر باشد. این بستگی به نوع استفاده کاربر می باشد.

خصوصی سازی کلید ها در همه جا یکسان است. مثلا یک کلید میانبر بر روی کلید های ترکیبی ctrl + z طراحی شده است. این کلید در هر نرم افزاری باشد فرمان ctrl + z را اجرا می کند. ممکن است در نرم افزار گرافیکی فوتوشاپ فرمان undo را اجرا بکند و نرم افزار دیگر فرمان x را اجرا بکند. هر جا باشد ترکیب این دو کلید اجرا می شود.

کالیبره کردن قلم نوری

بخشی از این پنل نصب شده بعد از دانلود و نصب درایور قلم نوری مروط به کالیبره کردن است. معمولا قلم های نوری بدون نمایشگر نیازی به کالیبره ندارند. اما قلم های نوی با نمایشگر قطعا نیاز به کالیبره کردن دارند. قلم و ابعاد نمایشگر قطعا باید کالیبره شود. به این شکل که چند نقطه در نقاط اصلی نمایشگر ( چهار چوب ) ظاهر می شود و کاربر باید دقیقا روی این نقطه کلیک بکند.

قلم نوری روی میز

قلم نوری باید روی میز به شکلی قرار بگیرد که برای طراح بسیار راحت باشد. قلم نوری نصف آن روی لپ تاپ و نصف دیگر آن روی میز باشد. به لحاظ جریانات الکترومغناطیسی مشکل ایجد می کند. هیچ وقت دو قلم نوری را روی هم نباید قرار داد ( حتی اگر یکی از آنها خاموش باشد ) . قلم نوری بدون نمایشگر به شکلی باید قرار گیرد گیرد که دست کاملا راحت باشد. نیازی نیست دست از بازو خم شود. اگر نیاز به کلید های میانبر بیشتر است بهتر است در کنار قلم نوری یک کیبورد قرار گیرد. هر دو کنار هم و نزدیک به هم باشند. بهتر است ماوس از سیستم خارج شود ( ممکن است تداخل ایجاد بکند ). اطراف قلم نوری با نمایشگر و بدون نمایشگر خود لوازمی که آهنرباء دارند قرار ندهید ( مانند آهنرباء گیره های کاغذ ) .

قلم باید بر روی پایه قلم قرار گیرد. نوک قلم حساس است و ممکن است آسیب ببیند و یا اینکه روی میز قل بخورد و به زمین بیفتد.

هنرمندانی که چپ دست هستند می توانند در تنظیمات پنل قلم نوری خود را خصوصی سازی بکنند و آن را بچرخانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (1)

H
۲ ماه پیش | Hamid

اگه امکانش هست، درایور قلم های نوری رو تو سایتتون بزارید. (و یا حداقل لینک دانلود از سرورهای داخل ایران)
من امروز یه قلم نوری گرفتم و چون اینترنت جهانی قطع بود نتونستم درایور اونو دانلود کنم.

مرسی.