آموزش

مانیتور طراحی Huion Kamvas Pro 16 یا XP Pen Artist Pro 15.6

مانیتور های طراحی XP Pen Artist Pro 15.6 , Huion Kamvas Pro 16 از مدل های پر طرفدار برند های هویون ( Huion ) و ایکس پی پن ( XP Pen ) می باشند. امروز سعی داریم در مورد مقایسه ای میان این دو مدل کمی صحبت بکنیم. طبیعتا اولین سوالی که ذهن هنرمندان و هنرجویان را مشغول می کند این است که با توجه به تکنیک و حرفه و همچنین در نظر گرفتن کیفیت نمایشگر طراحی کدام مدل مناسب خواهد بود.

قبل از شروع این نکته حائز اهمیت است که در این مقاله سعی داریم شباهت ها ، تفاوت ها ، نقاط قوت و … را بررسی کنیم. به این معنا که هیچ کدام برتر نسبت به دیگری نیست. خرید هر دو قلم نوری های کامواس پرو 16 هویون و آرتیست پرو ایکس پس پن 15.6 پرو با توجه به نیاز های طراحی پیشنهاد می شود.

قیمت و خرید قلم نوری ایکس پی پن Artist Pro 15.6

خرید XP Pen Artist Pro 15.6

 

هر دو مانیتور های طراحی در اکثر ویژگی ها یکسان هستند.

طراحی و ساخت مانیتور طراحی کامواس پرو 16 huion

کامواس پرو 16 هویون ( Huion Kamvas Pro 16 ) طراحی مدرن تری نیست به مدل همتای خود دارد. لبه کامواس پرو 16 هویون کمی باریک تر است. لبه از دو بخش تشکیل شده است. بخشی که کلید ها و تاچ بار روی آن قرار گرفته است که امتداد آن به بدنه متصل می شود. لبه دوم به نزدیک به نمایشگر است که زیر لمینیت و یا شیشه نمایشگر قرار گرفته است. لبه ها دو رنگ هستند. تلفیق این رنگ ها باعث شده که کامواس پرو هویون طراحی مدرن تری داشته باشد.

ایکس پی پن نیز در این مسیر به خوبی پیش رفته است و مانیتور طراحی ( نمایشگر طراحی ) ظاهر بسیار مینیمال دارد. کلید های میانبر کمی محکم تر می باشند و به صورت درست و مناسب طراحی شده اند. ( در جای مکان خوبی قرار گرفته اند تا دسترسی به آن راحت باشد )

کامواس پرو هویون 16 بدنه آلومینیومی دارد ( تصویر بالا ) و این باعث می شود تا و مقاومت و استحکام بالاتری داشته باشد. این نکته برای هنرمندان که دستگاه را حمل می کنند می تواند یک فاکتور با اهمیت باشد.

نمایشگر های xp pen artist pro 15.6 بدنه فلزی ندارند اما تا به حال ایکس پی پن از پلاستیک هایی از برای دستگاه های خود استفاده کرده است که استحکام بسیار بالایی دارند. پلاستیک آرتیست پرو 15.6 اکس پی پن هم خیلی محکم می باشد. حتی دکمه ها ، روتاری رینگ و … از کامواس پرو محکم تر می باشند.

طراحی و ظاهر اکس پی پن و هویون

به لحاظ طراحی دکمه ها و روتاری و یا تاچ بار ، پور ورودی و … هر دو کمپانی این دو مانیتور طراحی را به خوبی و حرفه ای طراحی کرده اند و همه اقلام در جای درستی قرار گرفته است تا دسترسی به آن ها راحت باشد. کلید های میانبر در هر دو در یک سمت قرار گرفته اند. ( برای راست دستان در سمت چپ قرار داد )

بررسی اکس پی پن Aritst Pro 15.6 در وبسایت رسمی XP Pen

(>xp pen artist pro 15.6)

مانیتور طراحی برای چپ دستان

هر دو مانیتور طراحی huion kamvas pro 16 , xp pen artist pro 15.6 مناسب طراحان راست دست و چپ دست می باشند. با تنظیم در بخش درایور و پنل تنظیمات این امکان وجود دارد که دستگاه به هر سمتی بچرخد. ( برای چپ دستان دکمه ها در سمت راست قرار می گیرد )

رنگ و رزولوشن کامواس پرو هویون و آرتیست پرو اکس پی پن

کیفیت مانیتور ( نمایشگر ) یکی از مهم ترین ویژگی های است که باید مد نظر قرار داد. وضوح و کیفیت بهتر تصویر نمایشگر باعث می شود که رنگ ها واقعی تر باشند. طراح می تواند بهتر تشخیص بدهد که رنگی که قرار است در پوستر چاپ شود کدام رنگ است. میزان واقعی بودن رنگ ها که با Adobe RGB در مشخصات محصول اشاره شده است.

رزولوشن هر دو نمایشگر طراحی huion kamvas pro 16 و xp pen artist pro 15.6 برابر 1920×1080 می باشد. طول و عرض هر دو یکسان می باشد. حتی کامواس پرو هم که با عنوان 16 اینچ می باشد اندازه دقیق آن 15.6 یعنی مانند xp Pen است. وسعت رنگ نیز در کامواس پرو 16 هویون و آرتیست پرو اکس پی پن 15.6 برابر 120% sRGB می باشد. اگر از زوایای مختلف به هر دو نگاه کنید وضوح تصویر نزدیک به هم دارند. قابل توجه باشد که شاید جنس لمینیت و روشنایی بین این دو مانیتور طراحی متفاوت باشد.

روشنایی مانیتور های طراحی Huion , XP Pen

هر دو مانیتور طراحی (huion) , (xp pen) دارای نمایشگر روشنی هستند. اما نمایشگر هویون کمی روشن تر می باشد. در فضای دفتر و یا اتاق کار هر دو روشنایی کاملا نزدیک به هم دارند.

انعکاس نور در نمایشگر های طراحی

اگر هر دو را در یک محیط کار قرار دهید ( شرایط تابش نور یکسان داشته باشند ) میزان انعکاس تابش نور به چشمان هنرمند یکسان است. هر دو دارای ویژگی ( anti-glare ) می باشند. درست است که جنس لمینیت بین این دو متفاوت است ( در xp pen artist pro 15.6 کمی ضخی تر است ) اما این انکعاس نور بسیار استاندارد و شبیه به کامواس پرو هویون است.

آیا از پوشش ضد خش نمایشگر طراحی استفاده شده است؟

بله ، هر دو مانیتور طراحی xp pen artist 15.6 pro , huion kamvas pro 16 دارای پوشش ضد خش می باشند. در مدل های قدیم ایکس پی و پن و هویون ویژگی ضد خش استفاده نمیشد. این ویژگی گران قیمت اس و بیشتر در مدل های گران قیمت هم تعبیه میشد. اما در حال حاضر روی بیشتر مانیتور های طراحی این ویژگی می باشد. این پوشش در سر تا سر ابعاد 15.6 اینچ هویون و ایکس پی پن می باشد. قابل ذکر است که قابل تعویض نیست و نیاز به هیچ گلس اضافی هم ندارد (تصویر پایین). پوشش های ضد خش بسیار مقاوم و مستحکم هستند.

قلم – Huion PW507 , XP Pen PA02

قلم یک مانیتور طراحی یکی از مهمترین اجزای قلم نوری می باشد. مقدار زیادی از شایستگی و برتری نمیشگر ها به قلم طراحی بستگی دارد. یک قلم طراحی مناسب قلمی است که حساسیت به فشار ( ارزش خطی ) عالی داشته باشد. کیفیت و ساختار خوب و راحتی داشته باشد. در دست خیلی ساده قرار بگیرد. رعایت این ویژگی های بسیار اهمیت دارد. هر دو مانیتور طراحی ( قلم نوری با نمایشگر ) کامواس پرو هویون و آرتیست پرو ایکس پی پن دارای ویژگی های یکسانی هستند. حساسیت به فشار هر دو 8192 و قابلیت زاویه ( Tilt ) برابر 60 درجه در تمام جهات دارند. کمی به لحاظ ظاهر تفاوت دارد که کمی سلیقه ای است. ( تصویر پایین )

طراحی و ساخت کیفی قلم های مانیتور طراحی هویون و ایکس پی پن

گاهی اوقات باید ساعت ها به طور مداوم طراحی و از قلم استفاده کرد. راحتی هنگام در دست قرار گرفتن قلم بسیار اهمیت دارد. یکی از ملاک های راحتی این است که قلم چند وجهی باشد. هر دو قلم Huion و قلم xp pen دارای دو وجه بر روی بدنه خود هستند. جنس آن ها سیلیکون است و کمک می کند دست خسته نشود. بخشی از قلم که نزدیک به نوک است بیشترین قطر را دارد. ( نوک انگشت روی آن سوار می شود ). تقسیم وزن و ابعاد در کل تعادل خوبی را ایجاد می کند. ( تصویر پایین ) قلم های بدون باطری هستند و از تکنولوژی electromagnetic resonance , EMR استفاده می کنند ( امواج الکترومغناطیسی ) . این تکنولوژی ها در مانیتور های طراحی ( قلم نوری با نمایشگر ) خارق العاده هستند.

کلید های میانبر در قلم های huion و xp Pen

روی قلم های با نمایشگر طراحی ( مانیتور طراحی ) دو کلید میانبر قرار داده شده است. این دو کلید میانبر طوری قرار داده شده اند که به راحتی بتوان توسط انگشت شست یا انگشت اشاره فشار داد. کلید های هر دو قلم Huion PW507 , XP Pen PA2 قابل کلیک کردن هستند. بدون صدا و تق آزار دهنده هستند. کلید ها دقیقا بالای بزرگ ترین قطر قلم جایگذاری شده است و به راحتی کلیک میشود.

عملکرد طراحی با قلم های هویون و ایکس پی پن

هوئیون و اکس پی پن از معروف ترین برند ها هستند و تجربه زیادی در ساخت قلم دارند. این تجربه در قلم هایشان نمایان است.

همان طور که صحبت کردیم قلم ها به خوبی عمل می کنند، خطوط توسط این قلم ها روان و بدون لرزشی کشیده می شوند. همچنین خطوط حالت پله ای و زبر ندارند. قلم ها به خوبی کالیبره می شوند و هنگام کشیدن خطوط منحنی و صاف هیچ لرزشی احساس نمی شود. ( برای کشیدن خطوط نازک از بخش درایور تنظیمات را انجام دهید ) ( تصویر پایین )

پایه قلم در مانیتور طراحی کامواس پرو 16 Huion

هر دو مانیتور های طراحی XP PEN , HUION دارای پایه قلم می باشند. قلم داخل پایه نگه دارنده به صورت عمودی قرار می گیرد ( پایین پایه فضای خالی وجود دارد که نوک قلم به صورت ایستاده آسیب نبیند ) . اگر پایه ی قلم را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید باز می شود و در داخل آن نوک های یدک را مشاهده می کنید. همچنین به وسیله پایه قلم می توانید نوک قلم خود را خارج کنید و نوک جدید را جایگذاری کنید. ( تصویر پایین )

>huion kamvas pro vs xp pen artist pro

 

 

6 دیدگاه در “مانیتور طراحی Huion Kamvas Pro 16 یا XP Pen Artist Pro 15.6

 1. زهرا جودی گفت:

  با سلام و احترام.
  ممنون از توضیحات مربوط به محصولات.
  در صورتیکه دسترسی به بخش های سایت راحتر باشه بسیار خوب میشه. من فقط موفق شدم قیمت محصولات هیون رو ببینم.

  1. samancom گفت:

   سلام و عرض ادب

   شما در یک وبلاگ هستید. با کلید بر روی برند های منو در گوشی و کامپیوتر می توانید محصولات را به طور کامل و با جزئیات بررسی کنید.
   فراموش نکنید که ما هم در خدمتتون هستیم و سوالات خود را بپرسید.

   22204771-3

   با تشکر
   سامان کام

 2. ابراهیمی گفت:

  سلام . لطفا مقایسه بین kamvas16 pro و kamvas 16 2021 هم بزارید.ممنون

  1. samancom گفت:

   سلام و عرض ادب

   بله، در قالب یک ویدیو به زودی قرار خواهد گرفت. متشکریم از توجه و پیشنهاد شما.

   با تشکر
   سامان کام

 3. سمیه گفت:

  درود خسته نباشید
  من تبلت 15.6 xppen pro خریدم… میخواستم بدونم برای من که چپ دست هستم چکار باید بکنم میشه راهنماییم کنید؟ ممنونم

  1. خانم سلیمی گفت:

   سلام و عرض ادب
   وقتتون بخیر

   لطفا سوالات فنی خود را از طریق دایرکت در اینستاگرام مجموعه سامان کام مطرح کنید.
   همکاران ما در بخش فنی در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.

   با تشکر
   سامان کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *