آموزش

تبلت طراحی

تبلت طراحی یک تبلت به همراه یک قلم می باشد که با حرکت نوک قلم روی تبلت ( پد طراحی ) اشاره گر ماوس را روی کامپیوتر می توان حرکت داد. در واقع به وسیله تبلت طراحی می توان اشکال بسیار زیبایی را در نرم افزار های گرافیکی رسم کرد که توسط ماوس امکان پذیر نمی باشد. به دو صورت با نمایشگر و بدون نمایشگر تقسیم شده است. مدل های بدون نمایشگر فقط یک پد هستند ( یک پد مشکی رنگ با نقاط حساس ) . با کشیدن نوک قلم به روی پد می توان حرکت اشاره گر را در کامپیوتر مشاهده کرد. جزئیات در تبلت های طراحی بسیار دقیق می باشند. با فشار دادن خط روی پد طراحی خط ضخیم تر می شود ( ارزش خطی ).

تبلت طراحی و یا قلم نوری

تبلت طراحی ، قلم نوری ، پن تبلت ، پد طراحی ، تبلت گرافیکی و … نام هایی هستند که در ایران این دستگاه را خطاب می کنند. از همه رایج تر “قلم نوری” می باشد که به دو صورت قلم نوری با نمایشگر و قلم نوری بدون نمایشگر. از آنجایی که تبلت معمولی در برند های سامسونگ و اپل و … دارای سیستم عامل هستند و تبلت طراحی ( قلم نوری طراحی ) دارای سیستم عامل نیستند، به آن ها قلم نوری گفته می شود.

تبلت مناسب طراحی

تبلت طراحی مناسب هنرمندان و هنرجویانی است که حوزه طراحی دیجیتال مانند تصویر گری ، لوگو تایپ و … فعالیت می کنند. اخیرا کاربران تبلت های طراحی با توجه به پیشرفت تکنولوژی در این در این حوزه رشد بسیاری داشته است. مهندسان معماری و نقشه کشی ، اساتید برای تدریس دیجیتال ، پزشکان برای نوشتن نسخه ها دیجیتال ، اتوماسیون اداری و … از جمله کاربران تبلت طراحی می باشند.

برند های تبلت طراحی

تبلت طراحی توسط برند های متفاوتی تولید و عرضه می شوند اما معروف ترین آن ها چهار برند می باشد. هر سال ده تبلت طراحی به عنوان بهترین ها انتخاب می شوند که همیشه این چهار برند مجموعی از آن ها هستند

وکام ، ایکس پی پن ، هویون ، پاربلو

روش کار با تبلت طراحی

تبلت طراحی با تمام نرم افزار های گرافیکی سازگار است. در واقع مانند ماوس می باشد که حرکت اشاره گر ماوس را بر عهده دارد. به زبان ساده

بدون نمایشگر
با نمایشگر
تبلت طراحی بدون نمایشگر را باید توسط USB به کامپیوتر متصل کرد. در ابتدا اگر ویندوز 10 باشد قلم به راحتی شناسایی می شود. درایور که نصب شود حساسیت به فشار ، حساسیت به زاویه ، رزلوشون و … فعال و قابل خصوصی سازی است. در بیشتر نرم افزار های گرافیکی در ابتدا حساسیت به فشار بعد از نصب درایور فعالی است. اگر فعال نبود با یک تنظیم ساده به راحتی قابل فعال شدن است ( تنظیمات قلم نوری در مطالب آینده منتشر خواهد شد )
در مدل با نمایشگر مسیر تقریبا به همین شکل است با این نکته که نیاز به متصل کردن کابل HDMI و Power برای انتقال تصویر و تامین برق توسط آداپتور است. کار کردن با تبلت های طراحی با نمایشگر به هنرمندانی که بر روی یک طرح طولانی مدت و با دقت بیشتر کار می کنند بیشتر پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *