آموزش

هاب usb

تعریف:
هاب USB تجهیزی برای افزایش تعداد پورت usb قابل اتصال به سیستم ( کامپیوتر یا لپ تاپ یا . . . ) میباشد.

در انتخاب و خرید هاب usb باید موارد زیر را در نظر گرفت.

USB2.0 یا USB3.0
پیش تر در مقالات مختلف بیان شد که سرعت پورت یا کابل usb2 برابر 480Mbps و این سرعت در usb3 برابر 5Gbps میباشد. این بدان معناست که سرعت usb3 تقریبا 10 برابر usb2 میباشد. طبیعیست که این تفاوت در سرعت، لزوما دلیلی برای انتخاب هاب های usb3 نمیباشد. اولویت در انتخاب، همواره برطرف کردن نیاز است. از آنجا که قیمت هاب های usb3 از usb2 گرانتر میباشد باید توجیه مناسب برای انتخاب وجود داشته باشد. برای کاربرانی که بخواهند فقط موس و کیبورد یا پرینتر خود را به هاب یو اس بی متصل کنند، هاب usb2 تماما نیاز آنها را برطرف میکند. اما کاربرانی که میخواهند هاب usb را برای اتصال فلش و هارد تهیه کنند استفاده از USB3 اکیدا توصیه میشود چرا که سرعت انتقال دیتا در این دو نسل قابل مقایسه نیست.

تعداد پورت USB
این مورد احتیاج به توضیح چندانی ندارد. فقط به این نکته بسنده میشود که در انتخاب و خرید هاب usb با تعداد پورت بیش از 4 عدد حتما از انواع اداپتوردار باید استفاده شود. در این خصوص در زیر مفصل تر اشاره خواهد شد.

با آداپتور یا بدون اداپتور
پورت USB دارای 4 پین میباشد. 2 پین برای انتقال اطلاعات تعبیه شده و 2 پین برای انتقال برق. به همین دلیل است که کابل usb امکان انتقال اطلاعات و شارژ را بصورت همزمان دارا میباشد. انواع تجهیزات ذخیره سازی مثل فلش و هارد، برق مصرفی خود را از طریق کابل یو اس بی تامین میکنند. لذا زمانی که هم زمان تعدادی فلش و هارد به یک هاب USB وصل شده باشند، تامین برق تمام این تجهیزات باید توسط همان یک پورت usb که به سیستم متصل است انجام شود. از نظر تکنیکی و عملی امکان تامین این مقدار برق توسط یک پورت usb امکان پذیر نیست. لذا هاب usb هایی طراحی و تولید شده که میتوانند برق مصرفی خود را از طریق یک آداپتور مستقل تامین کنند. به این هاب ها هاب usb با اداپتور میگویند. از آنجا که برق انتقالی در یو اس بی 5 ولت است لذا تمام اداپتورهای هاب های usb نیز 5V میباشند. و بسته به تعداد پورت های هاب از 1A تا 8A و ندرتا بالاتر میتواند تولید شوند.

اگر از دو یا چند فلش بصورت همزمان، یا یک هارد یا یک فلش بصورت همزمان، یا از هر تجهیزی بعلاوه یک کابل usb بیش از 5 متر بر روی هاب usb استفاده شود حتما باید از هاب اداپتوردار استفاده کرد چرا که میزان برق مورد نیاز بیش از مقداریست که توسط تک پورت متصل شده به هاب تامین شود.

اما اگر موارد استفاده هاب usb فقط موس، کیبورد، پرینتر یا تنها یک فلش باشد احتیاجی به تامین برق مستقل توسط اداپتور هاب usb نمیباشد.

طول کابل هاب usb
هاب usb تجهیزی است که عموما در کنار سیستم قرار میگیرد. به همین دلیل معمولا در طراحی هاب usb از کابل با طول بسیار پایین استفاده میشود. اما در مواردی نیز بدلیل تفاوت در نوع کاربرد، احتیاج به طول کابل بالاتری وجود دارد. در بسیاری شرایط دسترسی به پورت usb کامپیوتر (معمولا پورت usb پشت کیس) دشوار است. لذا ناچارا باید از طریق یک کابل usb بلندتر حدود 1.5 متر تا 2.5 متر، هاب usb را به روی میز و جای در دسترس تر انتقال داد. در این شرایط انتخاب هاب usb با طول کابل کوتاه انتخاب اشتباهی خواهد بود.

نوع طراحی هاب usb
از جمله مشکلات کاربران در استفاده از هاب های usb بر روی میز این است که پس از اتصال چند کابل با هاب، تعادل هاب usb بهم خورده، وارونه شده یا متعددا از روی میز سقوط میکند.

بدیهیست که با توجه به نوع استفاده و شرایط محیط باید به طراحی بدنه و محل قرار گیری پورت های usb روی آن دقت شود. شرکت های پیشرو در عرصه تولید هاب usb ، هاب هایی طراحی کرده اند که علی رغم اتصال بیش از 10 پورت usb تعادل هاب usb روی میز بهم نمیخورد و هیچ درگیری بین کابل ها و تجهیزات متصل شده به هاب usb ایجاد نمیشود.

هاب USB کلید دار
امروزه در هاب usb دو نوع کلید تعبیه میشود که بسته به موارد کاربرد هر دو قابل استفاده اند.

کلید روشن و خاموش کلی: این کلید باعث خاموش شدن هاب usb و قطع ارتباط کلی تمام تجهیزات متصل به آن میشود. که عموما برای قطع کلی اما موقتی تجهیزات متصل به سیستم برای جلوگیری در تداخل در انواع بروزرسانی، اسکن، آپدیت، سرچ و … استفاده میشود.
کلید قطع و وصل مجزا برای هر پورت usb : این کلید امکان انتخاب اتصال یا عدم اتصال هر پورت را به طور مجزا به کاربر میدهد. این کلید معمولا در هاب usb های با تعداد پورت بالا استفاده میشود و معمولا برای انتخاب اتصال تجهیزات ذخیره سازی، اتصال به پرینتر یا اسکنر و اتصال به سیستم های جانبی استفاده میشود.
نوشته شده توسط تیم تولید محتوای سامان کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *