آموزش

کابل displayport

Displayport رابطی دیجیتال برای انتقال همزمان صدا و تصویر میباشد. ابعادی نسبتا مشابه رابط HDMI دارد. دارای زبانه هایی برای چفت شدن داخل پورت است. لذا امکان جدا شدن فیش از دستگاه بواسطه تکان خوردن یا جابجا شدن آن وجود ندارد.
Displayport توسط VESA(انجمن استاندارد الکترونیک ویدئو) با هدف ایجاد جایگزینی مناسب برای رابط های تصویر DVI و VGA در سال 2006 طراحی و تولید شده است.
کابل Display port اولین کابلی هست که انتقال اطلاعات را بصورت ارسال بسته های جداگانه اطلاعاتی انجام میدهد. این تکنولوژی در Ethernet ، USB و کارت های PCI Express مورد استفاده قرار میگیرد. این تکنولوژی باعث میشود تا کابل رزولوشن بسیار بالایی را از طریق تعداد پین های کمتر پشتیبانی کند.
مقایسه DVI و DisplayPort
هر دو بر خلاف VGA دیجیتال هستند.
DVI احتیاج به بستن پیچ های کناری دارد اما در Display port این نیاز با تعبیه دو زبانه کوچک روی پورت برطرف شده است.
Displayport توانایی انتقال صدا و تصویر وجود دارد اما در DVI فقط امکان انتقال تصویر موجود است.
کابل DVI در متراژ بالای 5 متر افت کیفیت دارد اما کابل Displayport بسادگی تا حداقل 15 متر را بدون هیچ افتی در کیفیت صدا و تصویر پشتیبانی میکند.
انواع استاندارد Displayport mini Displayport و micro Displayport میباشد که بسته به ابعاد مورد نیاز در تجهیزات IT تعبیه میشود.
mini displayport در سال 2008 برای اولین بار توسط کمپانی Apple در محصول iMac این شرکت به عنوان رابط Audio/Video مورد استفاده قرار گرفت. پس از گذشت زمان کوتاهی این شرکت بدون چشم داشت مالی حق امتیاز این رابط را منتشر کرد.

اطلاعات به mini Displayport پورت، Thunderbolt را معرفی کردند. – micro Displayport رابط دیگری با استاندارد Displayport است که دارای ابعادی بسیار کوچکتر از mini Displayport میباشد. این رابط عموما در تجهیزاتی که احتیاج به پورت بسیار کوچک مانند گوشی موبایل، تبلت و دوربین های عکاسی مورد استفاده قرار میگیرد. – از آنجا که Displayport دارای لایسنس رایگان است و شرکت های تولید کننده آن احتیاجی به پرداخت حق گواهی ندارند، قیت تمام شده این کابل ها معمولا ارزان تر از انواع مشابه میباشد.
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای سامان کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *