دسته‌بندی نشده

USB Type-C در سال 2018 جهان را فتح خواهد کرد

دو سال پیش Macbook pro 12 شرکت اپل مجهز به جدیدترین تکنولوژی های ارائه شده در دنیای IT بود. اعم از LCD لمسی حساس به فشارش و شاید برد هوشمند بسیار کوچکش. اما هیچ کدام از نوآوری های شرکت Apple در آن سال به پای USB Type C اش نمیرسید. اپل در آن سال از رابطی منحصر بفرد رونمایی کرد که قابلیت شارژ لپ تاپ، انتقال اطلاعات با سرعت بالا و قابلیت انتقال تصویر داشت.

کابل USB C تنها رابط چند کاره با قابلیت انتقال برق با توان 100W، انتقال تصویر با کیفیت 4K، انتقال صدا در 8 کانال و دارای قابلیت دو طرفه بودن( یعنی اینکه تفاوتی ندارد که پورت را از کدام جهت وارد کنید چرا که پشت و روی پورت یکسان است) میباشد.

کابل usb c جانشین بر حق انواع کابل usb-a/b ، HDMI، VGA، DVI، Displayport میباشد. شاید تنها رغیب آن پورت Thunderbolt باشد اما Thunderbolt قابلیت دوطرفه بودن را ندارد. ( البته لازم به توضیح است که Thunderbolt ورژن 3 قابلیت انتقال اطلاعات با سرعت 40Gbps را دارد که تقریبا 4 برابر USB3.1 میباشد. در نتیجه از نظر سرعت پر سرعت ترین کابل، کابل Thunderbolt میباشد)

متاسفانه سرعت به روز شدن تمام تجهیزات IT متناسب با سرعت رشد تکنولوژی نیست. طبیعیست که جایگزینی تجهیزات قدیمی با جدید زمان بر است. در نتیجه با وجود قابلیت بسیار بالای usb c همچنان display ها دارای پورت HDMI و هاردهای اکسترنال دارای پورت USB-A میباشند. در این شرایط نمیشود از جدید ترین محصول Macbook اپل با این همه جذابیت تکنولوژی چشم پوشی کرد. دستگاهی که تنها یک پورت USB Type-C دارد.

لذا چاره ای جز بکارگیری تبدیل های USB C به سایر پورت های متداول وجود ندارد. شرکت های تولید کننده ی تبدیل های USB C امروزه تبدیل usb c به HDMI، USB-A با ورژن USB3.1 با حداکثر سرعت 10Gbps و Ethernet Gigabit، پورت صدای 3.5mm و سایر رابط های متداول را طراحی و تولید کرده اند. بعلاوه تجهیزاتی به نام USB-C Docking Station وجود دارد که امکان تبدیل USB C به تمام رابط های متداول دیتا، تصویر، صدا و اینترنت را بصورت یکجا فراهم میکند.

هم اکنون Macbook pro ، Chrome book، گوشی های جدید Samsung، Apple و Motorola مجهز به درگاه USB-C میباشند. آنچه که باید دانست این است که USB C هر روز فراگیرتر خواهد شد و به زودی دنیای IT را دگرگون خواهد کرد.

نوشته شده توسط تیم تولید محتوای سامان کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *