آموزش

قلم نوری چیست و چه کاربردی دارد

قلم نوری چیست؟
قلم نوری ، تبلت طراحی ، تبلت گرافیکی ، پد طراحی و … نام هایی هستند که معمولا از این محصول بین مصرف کنندگان یاد می شود، اما اگر نام انگلیسی قلم های نوری را معیار قرار بدهیم Pen Tablet قلم های نوری بدون نمایشگر و Graphic Tablet قلم های نوری با نمایشگر است.

قلم نوری بدون نمایشگر در واقع یک پد به همراه یک قلم است که با کشیدن نوک قلم بر روی پد می توان اشاره گر یا pointer را روی مانیتور حرکت داد. در سال های اخیر قلمهای نوری متنوعی تولید و روانه بازار شده اند و با گذر زمان هم قابلیت ها و دقت آنها بیشتر می شود. رقابت بین برند ها در جذب مشتری باعت ارتقاء تکنولوژی در این حوزه شده و این افزایش قابلیت ها و تکنولوژی برای هنرمندان لذت بخش تر شده تا طرح های خلاقانه تری را تولید کنند و اختیار عمل ببشتری در ایجاد طرح خود داشته باشند. استفاده از تکنولوژی های نوین در ارتقاء قابلیت هایی مانند حساسیت به فشار ، حساسیت به زاویه ، پاککن انتهای قلم ، مالتی تاچ ، کلید های میانبر حرکتی تاچ ، نمایشگر های IPS و … .

آیا قلم نوری فقط برای طراحان است ؟

خیر، اگر صادقانه بگویم در ابتدا قلم نوری به منظور ثبت امضاء الکترونیکی و استفاده در اتوماسیون های اداری استفاده میشد. اما الان طیف مصرف کنندگان این دستگاه ها در حوزه های مختلف بیشتر شده است. به طور مثال مصرف کنندگان برای تدریس های آنلاین خیلی بیشتر شده اند. می تواند مورد استفاده پزشکان برای ثبت دیجیتالی نسخه های خود نیز قرار گیرد.  برای نوشتن به فارسی و انگلیسی و در واقع ثبت دستخط در نرم افزار های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. دانشجویان و فعالان حوزه معماری و نقشه کشی از دیگر مصرف کنندگان هستند.

تفاوت قلم های نوری های نمایشگر دار و بدون نمایشگر در چیست؟

قلم نوری به دو دسته با نمایشگر و بدون نمایشگر تقسیم می شوند. قلمهای نوری با نمایشگر فقط یک نمایشگر هستند که با اتصال به کامپیوتر میتوانند تصویر کامپیوتر را با کیفیت بر روی خود نمایش دهند. هنرمندانی که در حوزه تصویر گری فعالیت میکنند اختیار عمل بسیار بالایی در حین طراحی با مدل های نمایشگر دارند. دسته دوم یک پد طراحی یا یک صفحه است که با اتصال به کامپیوتر می توان نوک قلم را روی آن حرکت داد و حرکت اشاره گر را روی مانیتور مشاهده کرد. در این نوع تبلت طراحی یا پد طراحی معمولا هنرمند نیاز به زمانی کوتاه دارد تا به این نوع تکنیک که رو به رو ( مانیتور ) را مشاهده بکند وقلم را روی پد حرکت بدهد عادت کند.

بهترین قلم نوری برای تدریس آنلاین

کسانی که قصد استفاده از قلم نوری برای تدریس آنلاین را دارند میتوانند از مدل ها و سایزهای متنوعی استفاده کنند. اما توصیه ما برای کسانی که درس های تخصصی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی  و همچنین دروس دانشگاهی دستگاه هایی با ابعاد بزرگ است. زیرا که ابعاد سطح فعال پد بزرگتر بوده و قطعا فضای بیشتری برای نوشتن و رسم شکل خواهند داشت. به طور مثال مدل هایی مانند پاربلو A610 PRO از برند پاربلو و مدل DDECO 01V2 دومدل بسیار پر کابرد و پر فروش در حوزه آموزش هستند.

بهترین قلم نوری برای تصویرسازی

کسانی که در حوزه طراحی انیمیشن، گرافیک، نقاشی و… فعالیت میکنند،توصیه میشود قلم نوری که دارای حساسیت به فشار 8192سطح، رزولوشن قلم 5080LPI،نرخ پاسخگویی بالای 200PPS و دارای حساسیت به زاویه 60درجه است استفاده کنند. به دلیل آنکه باعث میشوند دقت و کیفیت بالاتری را در طراحی داشته باشند و بهتر است از سایزهای بزرگ استفاده کنند. به دلیل آنکه محدوده فعال بیشتری برای طراحی خواهند داشت و بازه حرکت دست بسیار راحت تر خواهد بود. به طور مثال میتوانند از برند هویون مدلهای H611، H1161 , HS610 و از برند ایکس پی پن مدل های DECO PRP SMALL، DECP PRO MEDIUM و حتی DECO 01V2 رو انتخاب کنند. زیرا دارای مشخصات بالا و تعدادی کلید میانبر برای خصوصی سازی در هر نرم افزار گرافیکی است که دیگر نیازی به کیبورد رو حس نخواهند کرد. بعضی مدل ها دارای تاچ رینگ و یا تاچ استریپ هستند که میتوانید برای فرمان های حرکتی از آنها استفاده کنند.

قلم نوری برای اتوماسیون اداری

معمولا در اتوماسیون اداری از برنامه های خاصی استفاده میشود که شاید با تمامی این دستگاه ها سازگاری نداشته باشند. اگر قلم نوری برای ادارجات و اتوماسون اداری مورد استفاده است، بهتر است با توجه به برنامه و ویندوز مورد استفاده، قلم را انتخاب کنند. درواقع اکثر ادارجات از ویندوز 7 استفاده میکنند، که میتوانند از وکام مدل وان بای در سایزهای مختلف با توجه به نیازها و کارکردها انتخاب و استفاده کنند. به این دلیل که این مدل وکام نسبت به سال ساخت سازگاری بیشتری با سیستم اتوماسیون اداری دارد.

قلم نوری برای امضا

در ابتدا قلم نوری برای امضاهای الکترونیکی مورد استفاده قرار میگرفت که در واقع همچنان هم در بعضی اداره جات برای ثبت امضا، از این ابزار استفاده میکنند. اگر اداره جات تنها قصد استفاده از این تجهیز را برای ثبت امضاها دارند، بهتر است از مدل هایی که سایز مناسبی برای این کار دارند استفاده کنند، تا راحتی بیشتری در کار داشته باشند.

مشخصات فنی قلم نوری

قلم نوری ها همانند بیشتر کالاها دارای ویژگی های خاصی هستند. طراحان هنگام انتخاب قلم مناسب برای حوزه فعالیتی خود بهتر است این مشخصات را در نظر بگیرند به دلیل آنکه بسیار قابل اهمییت بوده و قطعا در کیفیت و خروجی کار تاثبر گذار خواهند بود. ما توصیه میکنیم قلم نوری که انتخاب میکنند دارای حساسیت به فشار 8192سطح، که با فشار دادن قلم میتوانند خطوطی با ضخامت بیشتر و با فشار کم قلم خطوطی نازکتر ترسیم کنند. رزولوشن قلم 5080LPI، که درواقع باعث دقت در طراحی میشود. نرخ پاسخگویی بالای 200PPS و حساسیت به زاویه 60درجه در تمامی جهات باشد.

کار با قلم نوری چطور است؟

در واقع  از نظر ظاهری بسیار راحت تر از ماوس در دست قرار میگیرند که تسلط و کارایی بیشتری رو نسبت به ماوس دارد و حتی بعد از ساعت ها کار کردن با قلم طراح ها و استادان احساس درد و خستگی حس نخواهند کرد و چه از لحاظ کارایی و سلامتی برتری چشم گیری بر ماوس دارند.

قلم نوری ارزان قیمت
همیشه پیشنهاد ما این بوده که اگر  یک هنرمند قصد خرید یک قلم ارزان قیمت را دارد بهتر است که به دنبال قابلیت های کمتر باشد تا یک مدل بی کیفیت ارزان قیمت. خیلی اوقات پیش آمده است که هنرمندانی با فروشگاه سامان کام نماینده وکام تماس گرفتند و با علم بر اینکه مثلا قابلیت حساسیت به زاویه در تکنیک ما مورد استفاده قرار نمیگیرد ، کالایی را درخواست میکنند. حساسیت به زاویه یک فاکتور بسیار مهم در قیمت این دستگاه ها می باشد.

آیا قلم نوری ها با همه سیستم ها سازگاری میباشند؟

همه قلم نوری ها در همه برندها با تمامی کامپیوتر ها و لپ تاپ هایی که سیستم عامل ویندوز و مک داردند، سازگارهستند. اما مسئله مهمی که باید به آن توجه کرد این است که همه این دستگاه ها ویندوز 7 به بالا رو ساپورت میکنن اما معمولا ویندوزهای اورجینال شاید خیلی در دسترس نباشند. بنابراین ما توصیه میکنیم برای راحتی و کارایی بهتر این دستگاه حتما ویندوزها، آخرین ورژن باشند و نرم افزارهایی هم که استفاده میکنند آخرین آپدیت ها باشه. ممکن است بعضی طراح ها و استادانی که تدریس آنلاین انجام میدهند درباره تاخیر این قلم ها صحبت کنند. درواقع در این موارد مشکل ناشی از ویندوز به روز نداشتن و یا درست نصب نشدن درایور است. قطغا اگر از ویندوز جدید و آپدیت جدید برنامه ها استفاده کنند، مشکلاتی از این قبیل نخواهد بود.

درایور قلم نوری چیست؟

درایور درواقع برنامه ایست که حتما برای استفاده از قلم نوری بر روی لپتاپ و یا کامپیوتر نصب میشود. برای استفاده از حساسییت به فشار، رزولوشن قلم و البته خصوصی سازی کلیدهای میانبر مورد نیاز است. چندین سال است که برای مسائل محیط زیستی داخل جعبه ها قرار داده نمیشود. در نتیجه در قدم اول برای نصب این دستگاه ها باید درایور مخصوص به آن قلم نصب شود، که راحتی میتوان آن را از سایت اصلی برند دانلود کرد. کسانی که این دستگاه ها را خرید میکنند، اولین قدم نصب درایور است که همانطور که توضیح داده شد باید نصب شود. همچنین برای خصوصی سازی کلیدهایی میانبری که بر روی پد و قلم وجود دارد، استفاده میشود.

موارد مورد نیاز برای نگهداری قلم نوری

درواقع قلم های نوری به نوعی کالای لوکس به حساب می آیند که اگر کسانی که از آنها استفاده میکنند، مراقبت های لازم رو انجام دهند، این قلم ها تا سالیان سال طول عمر خواهند داشت. پد این قلمها به ضربه و مایعاتی نظیر الکل و آب حساس هستند،برای تمیز کردن سطح پد میتوانند از دستمال عینک استفاده کنند. ما توصیه میکنیم حدالامکان این ابزار را حمل و نقل نکنند، در موارد ضروری قلم را داخل جعبه خود کالا حمل کنند زیرا که ممکن است با ضربه ای به پد، دستگاه دچار مشکل شود. برای اتصال قلم نوری به لپتاپ، یک کابل قرار گرفته که بهتر است آن سمت از کابل که به پد متصل میشود، به طور مداوم داخل پد باشد، با این کار احتمال آسیب به قسمت پورت کاهش میابد. قلم را حتما جای امنی بگذارند چرا که بسیار ظریف و حساس است که ممکن با افتادن و ضربه خوردن، دچار مشکل شود. اگر این مراقبت ها رعایت شود، دستگاه عمر زیادی خواهد داشت.

آیا قلم نوری ها نیاز به گلس دارند؟

افرادی که از قلم نوری استفاده میکنند، بعد از مدتی خط و خطوط هایی روی پد مشاهده میکنند و از این بابت نگران میشوند که این نشانه به منزله خرابی و مشکل در کارکرد پد است. اما این خط و خطوط ها به دلیل کار کردن با نوک قلم ایجاد شده و کاملا طبیعی بوده و دلیل بر خرابی و کم کردن پد شما نیست و این مورد جای نگرانی ندارد. ما توصیه میکنیم از گلس استفاده نکنند چرا که شاید باعث ایجاد کمی تاخیر شود.

محتویات داخل جعبه قلم نوری

تمامی قلم های نوری از تمامی برندهای مختلف، محتویات داخل جعبه ای تقریبا یکسانی دارند که تفاوت چندانی ندارند. داخل هر جعبه پد ،قلم و یک کابل برای اتصال قلم به لپ تاپ است، به همراه نوک های یدک است که تعداد آنها در مدل های مختلف، متفاوت است. بعضی از مدل ها با توجه به ویژگی هایی که دارند، دارای جا قلمی هستند که قلم داخل قلمی قرار میگیرد.

راهنمای خرید قلم نوری
به نیاز حال و یک قدم جلو تر خود توجه بکنید
اگر در حوزه تصویر گری حرفه ای فعالیت میکنید مدل های نمایشگر دار گزینه مناسب تری است
ممکن است حساسیت به زاویه در تکنیک شما هیچ وقت مورد استفاده قرار نگیرد ( یک فاکتور مهم در قیمت )
قلم نوری انتخاب کنید که Delay نداشته باشد
فقط به دنبال یک برند نباشید و دیگر برند ها را بررسی بکنید
با اساتید خود مشورت کنید
از متخصصان سامان کام مشاوره بگیرید
قلمی با کلید های میانبر مناسب طراحی و تکنیک خود انتخاب کنید
اگر در حوزه طراحی لباس ، طراحی فرش و نقشه کشی فعالیت میکنید قلمهای نوری ساده کارتان را به راحتی راه می اندازد
حتما دستگاه خود را با گارانتی تهیه کنید
اگر برند وکام را میخرید حتما سفارش German را خریداری کنید
عموما اندازه های کوچک مناسب دستگاه های ۱۵ تا ۲۲ اینچ میباشد (شاید اندازه بزرگ نیاز نداشته باشید )
این دستگاه ها صرفا یک ابزار طراحی است ، فراموش نکنید که خلاقیت شما است که موجب خلق یک اثر با ارزش می شود
مبارکتون باشه

قلم نوری با گارانتی یا بدون گارانتی؟

درواقع مدل های متنوعی با قیمت های متنوعی از قلم نوری داخل بازار وجود دارد. ممکن است کالاهایی مشابه همدیگر با قیمت های بالاتر و یا حتی پایین تر وجود داشته باشند. چیزی که حائز اهمیت است این موضوع است که ما توصیه میکنیم، اگر طراحان و استادان قصد خرید را دارند، بهتر است از نمایندگی های رسمی خرید کنند. به این دلیل که نمایندگی های رسمی دارای گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش هستند و درواقع بابت خریدی که انجام میدهند آرامش خاطر  و اطمینان خواهند داشت.

سوالات متداول کاربران:

طراحان دیجیتال مانند نقاشی دیجیتال، طراحی سه بعدی، لوگوتایپ، طراحی فرش و لباس و … از کاربران قلم نوری می باشند.

قلم های نوری مدل های متنوعی دارند . ما در اینجا در مجموعه سامان کام به شما کمک می کنیم تا قلم نوری با توجه به تکنیک و حرفه خود تهیه بکنید

10 دیدگاه در “قلم نوری چیست و چه کاربردی دارد

 1. عرفان گفت:

  سلام خسته نباشيد و ممنون از اين مقاله بسيار خوب و كار اومدتان
  يك سوال از حضورتان داشتم ، مي خواستم بدونم بنده يك ايبد پرو ٢٠٢٠ ١١اينچ دارم ، مي خواستم بدونم اگر براي ان يك پنسل نسل ٣ اپل كه با اين محصول سازگاري دارد را خريداري كنم و به سيستمم كه مك ميني ٢٠٢١ هستش وصلش كنم و طراحي كنم (انيميشن سازي ، كارهاي گرافيكي و…) بهتر هستش يا نه پنسل اپل اين ويژگي هايي كه شما گفتيد را ندارد و بايد يك نسخه قلم نوري نمايشگر دار خريداري كنم؟
  تمام فاكتر هايي كه شما گفتيد براي من مهم هستش از دقت گرفته تا مقاومت و…
  فقط خواهشا سريع تر جواب بدهيد جون امكان داره تا ١٠ روز اينده اقدام به خريدش كرده باشم
  قيمت پنسل اپل هم ٣/٥ ميليون مي باشد .
  ممنون

  1. خانم سلیمی گفت:

   سلام و عرض ادب
   وقتتون بخیر

   برای کارهای گرافیکی و انیمیشن قلم نوری گزینه بهتری هست .
   برای مشاوره و راهنمایی در مورد قلم نوری میتونید با شماره تلفنهای مجموعه سامان کام تماس بگیرید
   همکاران ما در بخش فروش در خدمت شما هستند.

   با تشکر
   سامان کام

 2. زهرا علیدوستی گفت:

  بسیار مطلب کاملی بود کسایی که میخوان قلم نوری بخرن حتما باید یک مشاورکالا مثل این مطلب داشته باشن تا بتونن یه قلم نوری خوب بخرن. مرسی بابت مطلب خوبتون.

  1. خانم سلیمی گفت:

   سلام و عرض ادب
   وقتتون بخیر

   ممنون از شما
   خوشحال هستیم از اینکه تونستیم رضایت شما را جلب کنیم.

   با تشکر
   سامان کام

 3. سارا محمودی گفت:

  سلام.
  من تازه کار با لایت پن اینتوس وکام رو شروع کردم. میخواستم بدونم پیکسل بودن خط در فوتوشاپ به نرم افزار فوتوشاپ مربوط هست یا مشکل از لایت پن هست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. خانم سلیمی گفت:

   سلام عرض ادب
   وقتتون بخیر

   لطفا سوال خود را از طریق دایرکت در اینستاگرام مطرح کنید.
   همکاران ما در بخش فنی در خدمت شما هستند.

   باتشکر
   سامان کام

 4. حمید گفت:

  سلام
  قلم نوری وجود دارد که قابلیت ذخیره داشته باشد یعنی متن را بنویسیم و بعدا در سیستم ببینیم مثل یه دفتر عمل کند

  1. Tahmasbi گفت:

   سلام و عرض ادب
   وقتتون بخیر

   خیر.
   قلم های نوری حافظه داخلی ندارند و با اتصال به کامپیوتر یا گوشی های هوشمند کار میکنند.

   با تشکر
   سامان کام

 5. رضوان گفت:

  سلام
  درباره تجربه استفاده از قلم دیجیتال در برنامه فتوشاپ سوال داشتم
  بجز ابزار brush، توی ابزار دیگه فتوشاپ هم میشه با قلم کار کرد؟
  مثل quick selection _lasso tool_ ابزار سایه زنی و…
  متاسفانه بخاطر استفاده از موس مچ درد مزمن گرفتم و یه دونه کلیک هم واقعا وحشتناک شده🤦🏻‍♀
  برای طراحی پوستر …

  1. Tahmasbi گفت:

   سلام و عرض و ادب
   وقتتون بخیر

   بله
   عملکرد قلم نوری درون برنامه های طراحی و فتوشاپ همانند موس هست
   البته با دقت و سرعت چندین برابر و شما هر عملی که با موس انجام میدهید را
   میتوانید با قلم نوری بهتر و دقیق تر انجام دهید.

   با تشکر
   سامان کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *