آموزش

خصوصیات مهم وکام

حساسیت به فشار Pen Pressure Levels

فشاری که توسط دست به نوک قلم و از آن به پد وارد می‌شود از کمترین حالت یعنی زمانی که نوک مماس با پد باشد تا بیشترین حد فشار قابل تشخیص برای قلم ، به تعداد مشخصی تقسیم و اندازه گیری می‌شود. این تعداد بر حسب عدد با پسوند ” سطح ” و به عنوان حساسیت به فشار قلم شناخته می‌شود. این رقم عموما ۱۰۲۴ سطح ، ۲۰۴۸ سطح یا ۸۱۹۲ سطح در قلم های متدوال برند وکام یا سایر برندها تعریف شده است. هر چه که حساسیت به فشار یک قلم بیشتر باشد دقت آن قلم در اندازه گیری فشار و ایجاد تغییر در ضخامت و رنگ خطی که کشیده می‌شود بیشتر می‌شود.

لازم به توضیح است که حساسیت به فشار بالاتر به معنای قابلیت فشار بیشتر نیست. بلکه به منظور عکس العمل دقیقتر و متناسب با همان مقدار از فشار است. به عبارت دیگر فشار قلم بر روی پد ، طیف گسترده تری از ضخامت و تونالیته رنگی را در خطی که کشیده می‌شود امکان پذیر می‌کند.

حساسیت به زاویه ( تشخیص شیب ) Tilt Recognition

زمانی که قلم به صورت عمومی بر روی پد قرار می‌گیرد اختلاف زاویه ای که با خط عمود بر پد می‌سازد صفر است. هر چه قلم به طرفین خم شود زاویه ای که با خط عمود بر پد می‌سازد بیشتر می‌شود. قلم های نوری وکام عموما این زاویه را تا ۶۰ درجه نسبت به خط عمود بر پد شناسایی می‌کنند. و متناسب با این زاویه ایجاد شده ضخامت و تونالیته رنگی خطی که کشیده می‌شود را تغییر می‌دهند. به این قابلیت قلم های نوری حساسیت به زاویه می‌گویند.

ابعاد سطح فعال Active Area

سطح فعال یا Activated Area عبارتست از مساحتی از پد که توسط قلم شناسایی می‌شود. این سطح دارای سنسور شناسایی قلم می‌باشد.

رزولوشن Resolution

منظور از رزولوشن در پدهاس طراحی ، تعداد خطوط فعال در واحد طول است. به عنوان مثال رزولوشن قلم نوری اینتوس پرو وکام برابر ۵۰۸۰ Lpi ( Line Per Inch ) می‌باشد. یعنی در هر اینچ ۵۰۸۰ خط وجود دارد. رزولوشن بالاتر به معنای دقت بیشتر قلم نوری می‌باشد. در حقیقت هر چه این رزولوشن بیشتر باشد، قلم حرکات کوچکتری را می‌تواند تشخیص دهد. و طراح می‌تواند ظرافت بیشتری در طراحی خود داشته باشد.

کلید های میانبر ExpressKeys

بیشتر مدل های تبلت طراحی وکام به غیر از مدل One By Wacom دارای کلید های میانبر و یا ExpressKeys می باشد . کلید های میانبر در اینتوس های ساده قسمت بالا قرار دارند،و در سری اینتوس های پرو در کنار پد می‌باشند . در سینتیک ها نیز جای این کلید ها کمی متفاوت است ، به طور مثال در سینتیک ۲۲ اینچ در دو طرف ، در سینتیک ۲۷ روی ریموت کنترل می‌باشند ، بعلاوه در تمام سینتیک ها به صورت نرم افزاری می توان به تعدادی کلید میانبر به صورت Toolbar دسترسی پیدا کرد . کلید های میانبر را می توان با توجه به نیاز در هر نرم افزار Customize کرد . تنظیم کلید های ترکیبی در نرم افزار های تصویر گری می تواند اختیار عمل بالاتری به طراح بدهد.

سرعت پاسخگویی Response Rate

میزان سرعت پاسخدهی یا عکس العملی که قلم نسبت به پد طراحی نشان می دهد را سرعت پاسخگویی یا سرعت خوانش می گویند. به طور مثال : وقتی یک خط روی پد طراحی کشیده می شود این خط دقیقا پشت نوک قلم با سرعت باید حرکت کند ، این عکس العمل را سرعت پاسخگویی می گویند. واحد اندازه گیری سرعت پاسخگویی PPS ( Packet Per Second ) می باشد. سرعت خوانش در قلم نوری از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است که قلم های نوی برند وکام در این زمینه پیشرو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *