دسته‌بندی نشده

چطور قلم نوری اینتوس پرو وکام را راه اندازی کنیم wacom intuos pro

راه اندازی و استفاده قلم نوری Wacom Intuos Pro برای هنرمندانی که قبلا از محصولات وکام استفاده کرده اند می تواند راحت تر باشد. البته اگر سخت نگیریم، خیلی هم مشکل نیست. داخل جعبه یک دفترچه راهنما وجود دارد که با دنبال کردن مراحل آن می توان این پن تبلت را راه اندازی کرد.

در کل امیدوارم که خواندن این مطلب برای کاربرانی که به تازگی این محصول را تهیه کرده اند مفید باشد.

CD را داخل دستگاه بگذارید و درایور مرتبط را انتخاب و نصب را شروع کنید. با کلیک روی گزینه next تا انتها ادامه دهید تا مراحل نصب پایان یابد. به همراه درایور چند ابزار مهم برای کاربردی کردن قلم نوری های اینتوس پرو مدیوم و اینتوس پرو لارج در سیستم شما نصب میشود که در همین مقاله به آن اشاره خواهم کرد.

لازم به توضیح است که درایور اینتوس پرو به تفکیک سیستم عامل ها در سایت خود شرکت وکام نیز موجود می باشد.

بروز کردن درایور و فریم ور اینتوس پرو

آپدیت درایور و فریم ور به صورت مستمر باعث می شود که از آخرین ویژگی و عملکرد های به روز شده دستگاه بهره بببرید. آپدیت ها از wacom desktop center انجام می شود که هنگام نصب درایور به همراه آن بر روی سیستم شما نصب می شود. موقع آپدیت حتما از پورت usb به جای wifi استفاده بکنید. خیلی سعی نکنید که راه اندازی و آپدیت ها توسط wifi انجام شود، چون ممکن است اختلال در wifi ایجاد کند و مجبور به update دوباره باشید. برای آپدیت های آینده هم از طریق صفحه wacom desktop center اقدام کنید.

تاچ رینگ Touch Ring و کلید های میانبر Express key

تاچ رینگ ابزاری کارامد و مفید برای سرعت بخشیدن به روند طراحی شما هنگام کار با اینتوس پرو وکوم می باشد. کار کردن با تاچ رینگ در وکام بسیار لذت بخش است و جالب تر از آن برنامه ریزی ها و خصوصی سازی ها ی متنوعی است که می توان روی تاچ رینگ اینتوس پرو انجام داد.

یکی از کار هایی که بعد از نصب درایور و آپدیت آن بهتر است انجام شود تنظیم تاچ رینگ (Touch Ring) و کلید های میانبر (Express keys) است. تنظیمات تاچ رینگ و کلید های میانبر از پنجره Wacom tablet properties قابل دسترسی است. این پنجره بعد از نصب درایور قابل روئیت می باشد.

تاچ رینگ را می توان در چهار mode مختلف تنظیم کرد، مثلا zoom , scroll , rotate و … که بوسیله یک LED آبی رنگ در هر جهت تاچ رینگ قابل تشخیص است ( که کدام mode فعال است).

تب touch ring در پنجره wacom tablet properties دقیقا محلی است که می توان تنظیمات را با توجه به تکنیک و راحتی کاربر خصوصی سازی داد.

اگر کمی دقیق تر به Touch Ring توجه کنید میبینید که کارهای خیلی جالب تری نسبت به zoom , rotate , scroll می توان انجام داد، مانند حرکت بین Layer های فوتوشاپ ، تغییر اندازه Brush و یا ایجاد کلید های ترکیبی با Keystroke مانند ctrl+z و … .

در تب Express Keys همین پنجره (Wacom Tablet Properties ) تنظیمات مربوط به کلید های میانبر هم وجود دارد که با منو های کشویی می توان آن را متناسب با سلیقه و تکنیک خود سفارشی سازی کرد.

نکته : با نصب بعضی از نرم افزار ها ممکن است کلید های میانبر و یا تاچ رینگ به حالت پیشفرض آن نرم افزار تنظیم شوند. با خارج شدن از آن نرم افزار همه تنظیمات به حالت قبل باز می گردد.

کنترل on-screen

فلسفه Touch ring و Express key کنترل بیشتر بر روند طراحی و تمرکز کافی می باشد. برای دستیابی به این هدف از keyboard کمتر استفاده می شود و سعی شده که دسترسی کلید های میانبر از طریق خود قلم نوری اینتوس پرو Intuos pro وکام صورت گیرد. on-screen یکی دیگر از ابزار هایی می باشد که از پنجره wacom tablet properties و از تب on-screen control قابل دسترسی است. در ستون panel این پنجره می توانید panel های مختلف ایجاد کنید و از ستون Key Assigment کلید های میانبر را انتخاب و در این پنل جایگذاری کنید. از این ستون می توان هشت کلید میانبر مثل copy , paste , page down و .. را انتخاب کرد. با انتخاب Keystroke از منوی کشویی می توانید کلید های ترکیبی ایجاد کنید.

عکس پایین در سمت چپ نمونه پنل Radial menu و در سمت راست نمونه پنل wacom screen key می باشد.

کار با قلم نوری اینتوس پرو وکام
قلم در اینتوس پرو وکام ، pro pen 2 می باشد. تعداد 10 قلم به همراه یک پایه نگهدارنده قلم در جعبه موجود است. پیشنهاد می شود که وقتی با قلم کار نمی کنید آن را روی پایه نگهدارنده قلم قرار دهید. اگر قلم نوری روی پد قرار گیرد ممکن است هنگام کار با ماوس به مشکل بر بخورید و در واقع تداخل ایجاد می شود.

قلم را مانند یک قلم معمولی در دست بگیرید، به طوری که بتوان با نوک دو انگشت به راحتی کلید های روی قلم را کلیک کنید. سعی کنید که تسلط کافی را بر روی کلید های قلم و در دست گرفتن آن به دست بیاورید، چون ممکن است به صورت تصادفی مرتب کلیک های اضافه بزنید و این کار شما را کلافه کند.

با حرکت دادن قلم بر روی پد، اشاره گر ماوس حرکت می کند. دکمه های روی قلم را می توان از طریق wacom tablet properties از تب pen بعد از انتخاب pro pen2 در قسمت tools برنامه ریزی ( خصوصی سازی ) کرد. دو بار کلیک بر روی یک شیئ مانند دابل کلیک ماوس می ماند. برای Drag and Drop کردن باید یک شیئ را با قلم و یک کلیک بگیرید و در قسمت دیگر صفحه آن را Drop کنید. اگر قلم را بر عکس کنید و از پشت قلم بر روی پد استفاده کنید عمل Erase کردن را برای شما انجام می دهد.

نکته : اینتوس پرو وکام دارای یک سطح فعال یا Activated area است که مختصات نقاط در آن معادل مختصات نقاط روی صفحه نمایشگر شما خواهد بود. یعنی نقطه ای در پایین و سمت چپ صفحه نمایشگر معادل نقطه ای در پایین و سمت چپ پد اینتوس پرو intuos pro است ( طبیعتا با دقت بسیار بالا).

مالتی تاچ در اینتوس پرو وکام
از پنجره Wacom Tablet Properties ردیف Tools ، ابزاری با عنوان Touch را انتخاب کنید. در تب Touch option می توان این قابلیت را فعال و غیر فعال کرد. سرعت حرکت اشاره گر ، سرعت Scroll و سرعت دبل کلیک را می توان تغییر داد. این خصوصیات بسیار شبیه به خصوصیات ماوس است. در واقع با حرکت انگشت روی صفحه می توانید حس یک Touch pad بزرگ را داشته باشید.

از مالتی تاچ به روش های مختلف می توان استفاده کرد مانند لمس یک انگشت ، لمس دو انگشت ، حرکت به پایین همزمان دو انگشت و … . همه این فرمان ها میتواند دستورهای مشخصی را ایجاد کند که همگی از این پنجره قابل برنامه ریزی هستند. از تب my gesture گزینه چهار انگشت را انتخاب کنید و فرمان swipe-up را برایش show desktop در نظر بگیرید. با انتخاب این فرمان هر موقع چهار انگشت روی صفحه به صورت همزمان به سمت بالا کشیده شود دسکتاپ شما ظاهر می شود.

یا مثلا از تب standard guesture می توان دو انگشت را انتخاب کرد. گزینه های swipe left / right navigate , tap to right click , zoom , rotate را فعال کنید. اگر فرمان rotate را با سه انگشت انجام دهید هیچ اتفاقی نمی افتد.

فرمان هایی که برای خود در این پنجره برنامه ریزی کردید، بعد از مدتی ملکه ذهنتان می شود. سرعتتان بالا می رود و از کار با اینتوس پرو بسیار لذت خواهید برد.

نکته : ممکن است هنگام فرمان های چهار انگشتی ، یک انگشت خارج از سطح فعال (Active Area) قرار گیرد و فرمان عمل نکند و باعث کلافگی شما شود. پیشنهاد می شود که از همین ابتدا به چهار چوب سطح فعال مسلط شوید تا دچار سردرگمی نشوید.

نوشته شده توسط تیم تولید محتوای سامان کام

خرید قلم نوری وکام wacom

اینتوس پرو وکام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *